Autor Wiadomość
def
PostWysłany: Pią 15:59, 24 Sie 2007    Temat postu:

Słowiański kalendarz obrzędowy oparty jest na "cyklach słońca", od którego cała natura w tym ludzie jest uzależniona.
Niektóre z tych prastarych zwyczajów przetrwały aż do chwili obecnej jak np. zwyczaj malowania jajek, czy Wianki obchodzone 23 czerwca to pozostałość po święcie miłości zwanym Kupałą lub Sobótką.
def
PostWysłany: Pią 15:59, 24 Sie 2007    Temat postu:

Święto Plonów
Święto plonów, obchodzono w pierwszy dzień jesieni, 23 września. Na zakończenie żniw, które wypadało zazwyczaj w sierpniu, był zwyczaj pozostawiania na polu kilku nieskoszonych kłosów nazywanych "brodą". W rytuale tym chodziło, aby ziemia nie była całkowicie pozbawiona ziarna, co miało zapewnić w przyszłości dobre polny. Tuż po żniwach ostatki skoszonego zboża zanoszono również do świątyni. Był to jednak wstęp do właściwych uroczystości dożynkowych celebrowanych niezwykle uroczyście po zakończeniu lata. W świątyniach dziękowano bogom za zbiory zbóż i proszono o jeszcze lepsze w przyszłym roku. Spalano ozdobne wieńce, wypiekano kołacze. Czasem były one dość pokaźnych rozmiarów. Nawet takich, że próbował się za nim schować kapłan, co poczytywano za przejaw dostatku i dobrych zbiorów. Odbywały się rytualne uczty i zabawy. Przed posagiem Świętowita na kilka dni przed uroczystościami ustawiano kielich z miodem pitnym. Jeśli miodu sporo ubyło, był to zły znak zapowiadający nieurodzaj. Jeśli natomiast naczynie pozostawało nadal wypełnione miodem, odczytywano to jaka dobra wróżbę. Czekał ludzi dostatni rok.
def
PostWysłany: Pią 15:59, 24 Sie 2007    Temat postu:

Noc Kupały
Najważniejszym świętem dawnych Słowian była niewątpliwie noc Kupały, czyli przesilenie letnie 21-22 czerwca. Tego dnia tańczono, śpiewano, skakano przez ogień. Powszechnie wierzono, że osoby biorące udział w tych uroczystościach będą żyły w zdrowiu, szczęściu i dostatku. Ważnym elementem było rytualne krzesanie ognia dokonywane po wygaszeniu wszelakich palenisk w domostwach. Palenie ogni miało znaczenie sakralne. Ogień uznawano za element pośredni miedzy człowiekiem a bogiem. Do ognia wrzucano często różnego rodzaju zioła, takie jak np. bylica, dziurawiec. Od sobótkowego ognia zapalano nad ranem pochodnie i obchodzono z nimi gospodarstwa, co miało dać ochronę przed złymi mocami. Istotnym elementem w przesilenie letnie była oczyszczająca kąpiel, wierzono ze woda w ten dzień ma uzdrawiające właściwości. Powszechny był też zwyczaj puszczania wianków na wodę. Dziewczęta plotły wianki z kwiatów i ziół, przymocowywały do nich płonące drewienko i puszczały z nurtem rzek i strumyków. Chłopcy próbowali wianki wyławiać i rozpoznać ich właścicielkę. Dzięki temu z tak rozpoznana osoba mogli kojarzyć się w pary. Śmiało można powiedzieć, że święto kupały to rodzaj słowiańskich walentynek.
def
PostWysłany: Pią 15:57, 24 Sie 2007    Temat postu:

Jare Święto
Za ważne święto uznawano wiosenne zrównanie dnia z nocą 21 marca, czyli w pierwszy dzień wiosny, tego dnia świętowano odradzające się po zimie życie. Jare Święto obchodzono na wiele sposobów. Topiono Marzannę - symbol zimy. Kukłę ubierano w białe szaty, a na głowę wkładano jej cierniową koronę z gałęzi głogu. Obnoszono Marzannę wokół wioski, szydząc z zimy oraz wzywając wiosnę. Śpiewano, trzaskano z batów, używano również grzechotek i innych instrumentów. Kulminacja uroczystości było topienie bądź palenie kukły. ogłaszano symboliczny koniec zimy. Na Jare Święto malowano także jajka, jako symbol odradzającego się życia, symbol magicznej siły witalnej i płodności. Jajkami leczono ludzi i zdejmowano uroki, przesuwając je po ciele człowieka. Jaja toczono też po grzbiecie zwierząt dla zwiększenia ich płodności oraz aby były zdrowe i dorodne. Do domów przynoszono gałązki wypuszczające pąki, sporządzano z nich wiechy, odpowiednik wielkanocnych palm. Rozkwitłe witki wierzbowe były używane do smagania się nimi nawzajem. Sadzono, że tego rodzaju rytuał wypędza zło z człowieka, oczyszczając go i dodając mu siły. Podobna funkcje miało tez obmywanie, kropienie się woda.
def
PostWysłany: Pią 15:57, 24 Sie 2007    Temat postu:

Godowe Święto
Rok obrzędowy u Słowian zaczynał się od przesilenia zimowego 21 grudnia. Cieszono się z tego, że po najdłuższej nocy w roku dnia zaczynało przybywać. To było dla Słowian symboliczne zwycięstwo światła nad ciemnością. Aby zapewnić pomyślność w nadchodzącym roku, grupy w rytualnych pochodach obchodziły wszystkie domy, śpiewając pieśni. Takie odwiedzanie domów nazywano kolędowaniem, a śpiewanie pieśni kolędami. Godowe Święto to pierwszy dzień zimy i także święto poświecone zmarłym prządkom. Na cmentarzach palono ogniska, by ogrzać zmarłych, organizowano uczty (tryzmy) na ich cześć. Rozpalanie ognisk w najdłuższa noc roku miało też aspekt magiczny. Chciano pomoc słońcu w jego zmaganiach z ciemnościami. Choinka pojawiła się u Słowian znacznie później. Znano natomiast zwyczaj wstawiania do domu symbolicznego drzewa życia, chodźby w postaci snopka zboża czy jemioły. W przesilenie zimowe również wróżono i próbowano przewidzieć pogodę na zbliżający się rok.
def
PostWysłany: Pią 15:57, 24 Sie 2007    Temat postu: ŚWIĘTA

Głównymi świętami obchodzonymi przez wszystkich Słowian są dni przesileń
i równonocy:

Godowe Święto - przesilenie zimowe, 21-22 grudnia

Jare Święto - wiosenne zrównanie dnia z nocą, 21 marca

Noc Kupały - prześilenie letnie, 21-22 czerwca

Święto Plonów - jesienne zrównanie dnia z nocą, 23 września

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group