Forum Drużyna Leśnych Wilków ( ziemia międzyleska )
---Słowianie---
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Strój słowiański

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Drużyna Leśnych Wilków ( ziemia międzyleska ) Strona Główna -> Stroje i dodatki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
def




Dołączył: 14 Mar 2007
Posty: 324
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wilkanów

PostWysłany: Pią 8:12, 10 Sie 2007    Temat postu: Strój słowiański

Na podstawie źródeł pisanych możemy stwierdzić, iż Słowianie posiadali ubiór, wykazujący dużo cech odrębnych w stosunku do innych ludów wczesnośredniowiecz-nych. Wymownym tego dowodem jest choćby przekaz Fredegara z około 660 roku, donoszący o pośle króla Dagoberta, który dostał się przed oblicze Samona dzięki przebraniu się w strój słowiański. Podobnie mówią późniejsze źródła arabskie czy żydowskie. Ibrahim ibn Jakub tak pisze o Słowianach: "ubierają się w szaty prze-stronne, tylko mankiety ich rękawów są obcisłe". Arab Gurdezi (połowa XI wieku) podaje także w opisie obyczajów Słowian Wschodnich iż... "Ubierają się w koszule i nakładają buty. Ich trzewik kształtem podobny jest do buta tabarystańskiego, które-go używają kobiety z Tabarystanu (prowincji w północnej Persji)...". Ponad sto lat później, spisujący żywoty św. Ottona z Bambergu, kronikarz Ebon, przekazuje, iż je-den z pomocników świętego, chcąc przemknąć się niepostrzeżenie do kąciny (świąty-ni) słowiańskiego boga Trzygłowa, musiał nałożyć strój słowiański , a mianowicie jakiś bliżej nieokreślony "kapelusz barbarzyński i płaszcz". Jak wyglądał więc ów strój, który my dzisiaj z taką pieczołowitością staramy się odtwarzać.
Przeważającym elementem odzieży ludności słowiańskiej była koszula z lnia-nego płótna, noszona bezpośrednio na ciało zarówno przez kobiety jak i mężczyzn. Zwano ją powszechnie giezłem, rubą, rubachą, czasem też czechłem. Giezło takie sięgało poza kolana, było luźne, najczęściej z okrągłym wycięciem przy szyi i długimi, zwężającymi się ku nadgarstkom rękawami. Od bioder w dół miało wyraźnie trapezo-idalny kształt co świadczy o jego poszerzaniu. Niektóre przekazy zdają się wskazy-wać, iż giezło noszono niekiedy, być może dla ciepła, przepasane w talii. Rękawy kro-jono prawdopodobnie oddzielnie w kształt prostokąta bądź trapezu, doszywając je następnie do prostej krawędzi koszuli.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość







PostWysłany: Sob 13:33, 28 Cze 2008    Temat postu:

Na temat stroju słowiańskiego wciąż toczą się spory. Kobiety słowiańskie nie miały fartuszków. Przy koszuli jak i przy gieźle może być rozcięcie spięte fibulą, jest to prawdopodobnie zapożyczone od wikingów. Rękawy w tunikach jak i giezłach czy koszulach powinny być proste, bez rozszerzeń. Wierzchnie rękawy krótsze niż spodnie. Hafty na stroju przede wszystkim z motywem roślinnym. Szata wierzchnia częściej była grubsza i noszoną ją w chłodniejsze dni.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Drużyna Leśnych Wilków ( ziemia międzyleska ) Strona Główna -> Stroje i dodatki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin